U organizaciji Ministarstva za prostorno uređenje,građevinarstvo i ekologiju, uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ), Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP), Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, U Banjaluci je održana dvodnevna Regionalna konferencija o energetskoj efikasnosti na temu „Unapređenje energetske efikasnosti u građevinarstvu kao pokretač privrednog razvoja“. Cilj konferencije je razmjena iskustava o energetskoj efikasnosti u građevinarstvu, usklađivanje domaće legislative sa pravnim okvirom EU i analiza uticaja unapređenja energetske efikasnosti na privredu.
Konferenciju je otvorila Srebrenka Golić, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i navela da se u Srpskoj u okviru programa energetske efikasnosti gradi i oprema 31 zdravstveni i školski objekat.Ona je istakla da bi Republika Srpska i Federacija BiH u narednom periodu od institucija koje se bave “zelenim razvojem” trebalo da dobiju 15 miliona dolara za opremanje energetski efikasnih objekata.
Uvodne govore su održali i ministri iz regiona: Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović, Ministar građevinarstva Hrvatske u tehničkom mandatu Lovre Kuščević i Ministar prostornog uređenja FBiH Josip Martić.
Konferenciji su pored brojnih posjetilaca prisustvovali i stručnjaci iz GIZ-a, UNDP-a, KfW-a Njemačka, USAID-a, Instituta za istraživanje ekonomskih struktura iz Njemačke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropskog instituta za karakteristike zgrada, predstavnici ekonomskih i mašinskog fakulteta, predstavnici banaka i fondova za zaštitu životne sredine iz Republike Srpske i Hrvatske, nezavisni eksperti za energetsku efikasnost. Učesnici su predstavili različita iskustva, analize i studije, a neke od tema o kojima su govorili su: „Uvođenje energetske efikasnosti u praksu“, „Modeli finansiranja energetske efikasnosti“, „Ekonomski efekti unapređenja energetske efikasnosti“… i druge. Održane su i panel diskusije na kojima se raspravljalo o optimalnim rješenjima finansiranja mjera energetske efikasnosti u RS, ekonomskim efektima unapređenja energetske efikasnosti, perspektivama tržišta energetskih usluga u BIH i stanju energetske efikasnosti u zgradarstvu RS.