У организацији Министарства за просторно уређење,грађевинарство и екологију, уз подршку Њемачке организације за међународну сарадњу (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ), Развојног програма Уједињених нација (UNDP), Америчке агенције за међународни развој (USAID) и Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске, У Бањалуци је одржана дводневна Регионална конференција о енергетској ефикасности на тему „Унапређење енергетске ефикасности у грађевинарству као покретач привредног развоја“. Циљ конференције је размјена искустава о енергетској ефикасности у грађевинарству, усклађивање домаће легислативе са правним оквиром ЕУ и анализа утицаја унапређења енергетске ефикасности на привреду.
Конференцију је отворила Сребренка Голић, Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске и навела да се у Српској у оквиру програма енергетске ефикасности гради и опрема 31 здравствени и школски објекат.Она је истакла да би Република Српска и Федерација БиХ у наредном периоду од институција које се баве “зеленим развојем” требало да добију 15 милиона долара за опремање енергетски ефикасних објеката.
Уводне говоре су одржали и министри из региона: Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Зорана Михајловић, Министар грађевинарства Хрватске у техничком мандату Ловре Кушчевић и Министар просторног уређења ФБиХ Јосип Мартић.
Конференцији су поред бројних посјетилаца присуствовали и стручњаци из GIZ-а, UNDP-а, KfW-а Њемачка, USAID-а, Института за истраживање економских структура из Њемачке, Европске банке за обнову и развој, Европског института за карактеристике зграда, представници економских и машинског факултета, представници банака и фондова за заштиту животне средине из Републике Српске и Хрватске, независни експерти за енергетску ефикасност. Учесници су представили различита искуства, анализе и студије, а неке од тема о којима су говорили су: „Увођење енергетске ефикасности у праксу“, „Модели финансирања енергетске ефикасности“, „Економски ефекти унапређења енергетске ефикасности“… и друге. Одржане су и панел дискусије на којима се расправљало о оптималним рјешењима финансирања мјера енергетске ефикасности у РС, економским ефектима унапређења енергетске ефикасности, перспективама тржишта енергетских услуга у БИХ и стању енергетске ефикасности у зградарству РС.